About us

 

Esotte Beachwear was established in 2016 as a beachwear brand based in Istanbul with the purpose of offering different, elegant and high-crafted products to women with special designs and cuts.

All of the products in the collection are prepared by special hand work and all delimited by limited production.

The designs that prepared using the best quality fabrics and accessories, broughts different styles and tastes together in an artsy and elegant line.

As a brand that carries assertive and elegant designs to beach fashion, Esotte Beachwear aims to give women a fitter appearance by creating small illusions in body lines with special cuts.

 


 

Esotte Beachwear 2016 yılında, özel tasarım ve kalıplarıyla, kadınlara farklı, zarif ve yüksek işçilikli ürünler sunmak amacıyla, İstanbul merkezli bir plaj giyimi markası olarak kurulmuştur.

Koleksiyon bünyesindeki tüm ürünler özel el işçiliği ile hazırlanmış olup, tümü limitli üretim ile sınırlıdır.

En kaliteli kumaş ve aksesuarlar kullanılarak hazırlanan tasarımlar, farklı stilleri iddialı ve zarif bir çizgide buluşturmaktadır.

Özel kalıplarıyla vücut hatlarında küçük illüzyonlar yaratarak, kadınlara daha fit bir görünüm kazandırmayı amaçlayan Esotte Beachwear, iddialı ve zarif tasarımları güncel bir yorumla plaj stiline taşımaktadır.